• LETNÍ KOSMETIKA PRO KONĚ

    O tom, že teplé měsíce kladou velký nápor na srst, žíně i kopyta koní jistě nikdo nepochybuje. Sucho a prach vysoušejí kopytní rohovinu, která je následně náchylnější k praskání a drolení. Srst i žíně jsou rovněž plné prachu, zbytků potu, a často podrážděné od bodavého hmyzu.

    Patříte spíše mezi majitele – minimalisty, kteří moc kosmetiky nepoužívají, nebo je váš kufřík s čištěním plný lahviček, dóz a tubiček s krémy? Ať tak nebo tak, sestavili jsme seznam letní kosmetiky, která by se mohla hodit. Jsme totiž zastánci rčení, že je lepší být připraven, než překvapen.

    Hmyz

    V letní kosmetické výbavě by zcela jistě neměl chybět repelent a hojivá mast k péči o podrážděnou a poštípanou pokožku. Repelenty mohou koním alespoň na chvíli ulevit a zpříjemnit jim pobyt ve výběhu, nebo práci pod sedlem. Speciální masti zase uklidňují a hojí, některé mají i ochrannou funkci. Taková hojivá mast najde v koňské lékárničce celoroční využití.  

    Naše tipy na produkty:

    Effol Bremsen Blocker

    Repelenty BIOVETA

    Bylinná hojivá mast DROMY

    Veterinární zinková mast Divine Animals

    Jíl dobře absorbuje velké množství vody, kterou v podobě náboje předá rohovině kopyta.
    Kopyta

    Kvalita kopyt je ovlivněna mnoha faktory – genetikou, managementem, krmením… Nicméně pravdou je, že v suchém horkém počasí potřebují každá kopyta speciální péči, která reflektuje zvýšené vysoušení kopytní rohoviny. Naprostým základem by mělo být pravidelné vlhčení. Pokud váš kůň bydlí na pastvině, kde je každé ráno hodně rosy, nebo máte možnost vzít ho postát na půl hodiny do vody, máte výrazně usnadněnou situaci. Jinak je pro tyto účely ideální pravidelná aplikace nábojů. Tento způsob vlhčení kopyt je znám již staletí a zatím nebyl ničím překonán. 

    Pro udržení vlhkosti a zpomalení vysychání můžete určitě kopyta ještě namazat – vždy mažte kopyta čistá a hlavně vlhká. Přípravek důkladně vetřete do celého kopyta, některé se mohou aplikovat i do korunky.

    Podpořit kvalitu a růst rohoviny samozřejmě můžete i doplněním krmné dávky o speciální doplněk. Klasikou jsou přípravky s biotinem, zinkem, sírou apod. 

    Naše tipy na produkty:

    Náboje do kopyt

    Effol Hoof Oil – olej na kopyta

    Topvet Balzám pro poškozené kopyto

    Havens EquiForce Foot 

    Equistro Kerabol

    Podrážděná kůže

    Kromě podráždění od hmyzu mohou mít koně kožní problémy související se sluncem (spáleniny, fotodermatitida), alergiemi, nebo zkrátka jen z vysušení a všudypřítomného prachu. Je velmi důležité tato místa pravidelně a vhodně ošetřovat. Do otevřených ran bude sedat hmyz a může dojít k infekci, takové místo potom bude svědět a kůň si může intenzivním drbáním z původně drobné ranky vyrobit velkou nepříjemnost.

    Pokud se jedná o otevřená poranění ujistěte se, že vaše mastička se do těchto ran smí aplikovat! 

    Zvýšené drbání je v horkých dnech poměrně běžné, i když váš kůň žádné alergie nemá – žíně a srst jsou plné prachu, zaschlého potu, do toho ty mouchy a ovádi… V takových případech se osvědčily přípravky se sírou, která je známá svými zklidňujícími účinky, nebo se zinkem, který je skvělý pokud je potřeba postižená místa vysušit. Oblíbenou a spolehlivě fungující klasikou jsou bylinné masti – skvělé vlastnosti mají zejména měsíček, heřmánek, šalvěj, jitrocel a konopí. Výtažky z konopí vykazují silné baktericidní účinky, avšak u přípravků obsahující konopí je třeba dát pozor na možnost pozitivního dopingového nálezu u sportovních koní. 

    Naše tipy na produkty: 

    Veterinární zinková mast Divine Animals

    Leovet Bioolej na pokožku

    Topvet Mast na exematickou kůži

    Farnam TRI-Care hojivá mast

    Koupání
    Pravidelné odstraňování potu, prachu, zbytků repelentů ze srsti a kůže je během léta velmi důležité.

    V horkých dnech je koupání koně pro mnoho majitelů každodenní činností. Ať už se jedná o rychlé umytí, osvěžení a ochlazení po práci, nebo důkladnou očistu před závody či soutěží. Nabídka různých šampónů je skutečně obrovská – speciální šampóny pro světlé koně i pro ty tmavé, na citlivou kůži, na vybělení skvrn, šampóny s bylinkami, panthenolem, tea tree, nebo třeba aloe vera. I když je samozřejmě kosmetika pro koně k pokožce šetrná, s používáním šampónu to nepřehánějte. Nadměrné a nezodpovědné mytí šamponem či používání zkrášlujících a repelentních přípravků může podráždit nebo i poškodit kůži koně, která v důsledku vysušení a podráždění začne svědit či praskat. Následné drbání takových míst opět otevírá cestu pro, zvláště v letním období, špatně se hojící povrchová poranění, jež mohou být vstupní branou i pro závažnější infekce. Maximum by mělo být jednou za týden, lépe spíš jednou za dva. Pro každodenní opláchnutí používejte jen čistou vodu. 

    Naše tipy na produkty: 

    Leovet Šampón s tea tree oil

    Topvet Panthenol šampón

    Farnam White and Brite šampón

    Rapide White horse šampón

     

    Krmné doplňky

    Co by nemělo chybět v krmné dávce pracujícího koně, jsou rozhodně elektrolyty. Při intenzivním pocení se vyplavují také důležité minerály, které je potřeba doplňovat, aby u koně nedošlo k tuhnutí svalů, v extrémním případě k dehydrataci. 

    Krmné doplňky, jejichž účinky potřebujeme využít právě v létě, je potřeba podávat koním už během zimy/jara. Tělo se tak s předstihem „nadopuje“ potřebnými vitamíny, minerály a dalšími látkami, které mu pomohou náročné období lépe zvládnout. Můžete takto do značné míry ulevit například muchařům, a obecně koním s kožními alergiemi.

    Pro tyto koně s čistým svědomím velmi doporučujeme produkt Dromy DHA, a to ať už v sypké formě, nebo jako olej.

    Dalším nápomocným produktem je Equiforce Zinc&Copper, který má blahodárné účinky na zdraví kůže, vyživuje ji a zvyšuje její odolnost vůči vnějším vlivům. 

    Má váš kůň náhle problémy, které minulý rok neměl, takže jste nemohli jeho organismus připravovat s předstihem? Nezoufejte, rozhodně to neznamená, že by podání vhodného krmného doplňku na jaře/v létě byl nesmysl. Jen zkrátka budete na účinek chvíli čekat. Ale i kdyby to mělo vašemu koni ulevit na pár týdnů, rozhodně to má smysl.   

     

     

    Foto: archiv společnosti Equiservis, spol. s r.o.

    360x360 AD
    Back to top